Guzy komórek tucznych (mastocytoma) należą do najczęstszych guzów skóry u psów i drugich co do częstotliwości występowania guzów skóry u kotów. Niepozorny wygląd tych guzów skóry może łatwo zmylić opiekunów zwierząt, a długo nieleczona mastocytoma może doprowadzić do powstania uogólnionej mastocytozy.
Czym jest mastocytoza? Mastocytoza jest pojęciem bardzo szerokim, oznaczającym nadmierną ilość komórek tucznych, czyli mastocytów, gromadzących się w tkankach organizmu. Najprościej mastocytozę możemy podzielić na formę skórną i podskórną, w których komórki tuczne gromadzą się w skórze lub tkance podskórnej, ale nie występują w dużych ilościach w innych tkankach oraz mastocytozę ogólnoustrojową, w której mastocyty gromadzą się w narządach wewnętrznych czy szpiku kostnym. Ogólnoustrojowa mastocytoza jest bardzo niebezpieczna dla naszych pacjentów, więc opieka onkologiczna skupia się w tym wypadku nad ochroną pacjentów przed rozwojem formy ogólnoustrojowej.
Przypadek Edka stanowił bardzo rzadko spotykaną formę mastocytomy błon śluzowych – guz znajdował się u nasady języka, powodując obrzęk w obrębie ślinianek i żuchwy. Początkowo guz wydawał się nieoperacyjny, jednak chemioterapia przy użyciu Vinblastyny spowodowała znaczne zmniejszenie jego rozmiarów i umożliwiła operację.
Edek po operacji i chemioterapii cieszy się dobrym zdrowiem.