dr n. wet. Anna Jaśkiewicz
onkolog weterynaryjnyWYKSZTAŁCENIE
Studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Warszawie ukończyłam w 2016 roku. W czasie studiów wielokrotnie wyjeżdżałam na staże zagraniczne, odbywając praktyki kliniczne między innymi w Niemczech – Tierarztliche Klinik Gessertshausen, Republice Czeskiej – University of Veterinary and Pharmaceutical Science – Small Animal Clinic, Brno oraz Sultanacie Omanu – Al Qurum Veterinary Clinic. Od czasów studenckich pracuję w klinikach całodobowych, dzięki czemu udało mi się zdobyć doświadczenie w medycynie ratunkowej i stanach nagłych, obecnie jestem związana z warszawską Kliniką Elwet.
PRACA NAUKOWA
Swoje pierwsze kroki w onkologii weterynaryjnej stawiałam w czasie studiów doktoranckich Zintegrowanej Szkoły Doktoranckiej Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego KNOW, które ukończyłam w 2019 broniąc pracę doktorską pod tytułem „Molecular mechanism of myoprotective action of geranylgeraniol in cellular model of statin-associated myopathy”, której efektem są doniesienia naukowe, o których piszę na stronie PUBLIKACJE.
ONKOLOGIA EKSPERYMENTALNA
Obecnie kontynuuję pracę naukową, badając farmakologiczne oddziaływanie inhibitorów glikolizy jako czynników przełamujących lekooporność glejaka oraz inhibitorów pSTAT3 w rozwoju skutecznej terapii kacheksji mięśni szkieletowych towarzyszącej nowotworom, na przykładzie raka trzustki. Badania biomedyczne nad sygnalizacją wewnątrzkomórkową stanowią jeden z najlepszych przykładów udanego transferu odkryć nauk podstawowych do praktyki klinicznej. Osiągnięcia biologii molekularnej w zakresie sygnalizacji komórek nowotworowych wraz z nowymi technikami diagnozowania, chemio i radioterapii oraz chirurgii przyczyniły się do zwiększenia odsetka wyleczeń pacjentów onkologicznych z poniżej 10% w latach trzydziestych XX wieku do ponad 60% obecnie.
DOŚWIADCZENIE
Z uwagi na fakt, że rak jest chorobą, która nie zna granic gatunkowych, jako lekarz weterynarii mam wyjątkową okazję wziąć udział w onkologicznych badaniach porównawczych, przenosząc najnowsze doniesienia medycyny ludzkiej na płaszczyznę weterynaryjną, czego ostatecznym celem jest przekształcenie choroby nowotworowej ze stanu stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla życia w możliwy do opanowania stan przewlekły, gwarantujący pacjentom komfortowe funkcjonowanie. Wiedza jaką dostarcza codzienna praca w laboratorium biologii molekularnej pozwala mi w pełni zrozumieć złożoność procesów toczących się w organizmie pacjentów onkologicznych. Onkologia weterynaryjna oraz biologia molekularna są moją największą pasją. Będąc członkiem stowarzyszenia European Society of Veterinary Oncology (ESVONC) nieustannie poszerzam swoją wiedzę i doświadczenie uczestnicząc w szkoleniach i kursach, starając się tym samym zapewnić swoim pacjentom najlepszą opiekę oraz dostęp do najnowszych terapii onkologicznych.
Chcesz umówić swojego Pupila na konsultację onkologiczną?
Obecnie przyjmuję w dwóch warszawskich Placówkach Weterynaryjnych - Elwet oraz RTWet.