FISS (mięsak poszczepienny kotów) stanowi grupę najpoważniejszych powikłań poszczepiennych u kotów. Potoczna nazwa tych guzów sugeruje, że przyczyną tego typu nowotworów są głównie szczepienia, jednak FISS mogą być indukowane przez każdy rodzaj miejscowej odpowiedzi zapalnej, wywołanej zakażeniem bakteryjnym, mikochipem czy jakimkolwiek zastrzykiem.
W Polsce częstotliwość występowania FISS szacuje się na 16 na 10 000 kotów w gabinetach lekarskich oraz 85 na 10 0000 kotów w gabinetach specjalizujących się w onkologii [Kliczkowska et al., 2015].
Do profilaktyki zapobiegającej FISS zaliczamy: unikanie zastrzyków zawierających substancje drażniące, szczepionki należy wykonywać tak często jak jest to koniecznie, ale możliwie jak najrzadziej, należy obserwować miejsca, gdzie podane zostały szczepionki, a zastrzyki powinno się podawać w miejscach, które można łatwo operować, unikając obszaru międzyłopatkowego.
Mięsak poszczepienny u Czarusia wystąpił na lewym udzie, niestety tomografia komputerowa wykazała liczne przerzuty nowotworowe w obrębie jamy brzusznej. Ze względu na rozsiany charakter procesu nowotworowego leczenie Czarusia opiewa wyłącznie o chemioterapię paliatywną z wykorzystaniem Doksorubicyny.
Przypadek Czarusia pokazuje jak ważna jest wczesna diagnostyka onkologiczna. Szybsza diagnoza umożliwiłaby zastosowanie połączenia postępowania chirurgicznego z chemioterapią, dając większe szanse wyleczenia. Mamy jednak nadzieję, że zastosowane leczenie zwolni tempo rozwoju nowotworu i Czaruś będzie jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem.